تبلیغات
وبلاگ گروهی دانشجویان شهرستان لامرد - نظرات دانشمندان و غیر مسلمانان در مورد عاشورا ×
 
وبلاگ گروهی دانشجویان شهرستان لامرد
اتاق فکر ِ دانشجویان !
درباره وبلاگ


فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِى فِى قَلْبِهِ مَرَضٌ وَ قُلْنَ قَوْلًا مَّعْرُوفًا)
«به گونه ای هوس انگیز سخن نگویید تا بیمار دلی در شما طمع نکند، و به گونه ای شایسته و معمولی سخن بگویید.»

آیه قرآن ِ ... خوب ؟ فقط و فقط وفقط از بحث لهو بپرهیزید ... اینجایی ما انعطاف به خرج دادیم و از خواهران و برادران در کنار هم برای نویسندگی استفاده کردیم .

انشالله همه رعایت کنن که اگر احساس شود وبلاگ به سمت ِ لهو و بیهودگی میرود بدون شک وبلاگ تعطیل میشود .... پیشاپیش از اینکه قوانین رو رعایت میکنید ممنونم .

مدیر وبلاگ : ابوالفضل ابراهیمی
نظرسنجی
سلام ! وبلاگ چطور بود ؟

لینک کامل نظرات خارجی ها در مورد عاشورا اینجاس :»کلـــــــــــــــیک کنید ! 


موریس دو کبری 

مورخ اروپایی در مورد کسانی که به عزاداری امام حسین پس از قرن ها خرده می گیرند، می گوید:
«اگر تاریخ نویسان ما حقیقت ِ روزِ عاشورا را درک می کردند، این عزاداری را غیر عادی نمی پنداشتند. پیروان حسین (ع) به واسطه عزاداری به امام می دانند که زبونی و پستی و زیر دستی و استعمار و استثمار را نباید قبول کنند؛ زیرا شعار امام و پیشوای آنان تن ندادن به ظلم و ستم بود. حسین در راه شرف و ناموس و مردم و بزرگی مقام و مرتبه اسلام از جان و مال و فرزند گذشت و زیر بار استعمار و ماجراجویی های یزید نرفت . پس بیایید ما هم شیوه او را سرمشق خود قرار داده و از ظلم یزیدیان ، بیگانگان خلاصی یافته و مرگ با عزت را بر زندگی با ذلت ترجیح دهیم ، و این است خلاصه تعالیم اسلام . ملتی که از گهواره تا گور تعلیماتش چنین است ، پیداست دارای چه مقام و مرتبتی خواهد بود چنین ملتی دارای هر گونه شرف و افتخار هست چون همه سرباز حقیقت و عزت و شرافت اند».

 

 


درس آزادی به دنیا داد رفتار حسین                         بذر همت در جهان افشاند افکار حسین 
حق و باطل را به خون خویش کرد از هم جدا             آری آری تا ابد بر جاست آثار حسین 
گر نداری دین به عالم لااقل آزاده باش                       این کلام نغز می باشد ز گفتار حسین 

«فضل الله صلواتی »

بولس سلامه 
بولس سلامه حقوق دان و نویسنده مسیحی بیروتی می گوید:
«شب هایی که بیدار بودم و با درد و رنج می گذراندم و افکار و تخیلاتم مرا به یاد گذشتگان کشاند و در تاریخ گذشته دو شهید بزرگ امام علی (ع) و سپس امام حسین را به یاد من آورد، یک بار به مدت طولانی در علاقه به آن دو بزرگوار گریستم ، سپس شعر علی و حسین سروده ام ».


باقی نظرات در ادامه مطلب ...

کورت فریشلر آلمانی در مورد امام حسین ، کتاب «امام حسین و ایرانیان » را نوشته است . فریشلر در این کتاب اسناد و مدارک را دقیقاًثبت نکرده است و به حضور نماینده امام در ایران «شهر ری » و آشنایی کم و بیش امام حسین به زبان فارسی و علاقه متقابل امام و ایرانیان ، و حرکت امام حسین از مکه به کربلا و فعالیت مسلم بن عقیل در کوفه و حادثه کربلا و اوضاع ایران و تأثیر خون حسین و نفرین زینب (س) در سقوط اموی اشاره نموده است .
کورت فریشلر طرفداری کارگر ایرانی در کوفه به نام عباس بذائی (اردبیلی ) از مسلم بن عقیل و کشته شدن او توسط سربازان محمد ابن اشعث را ذکر نموده فریشلر در مورد جنگ تن به تن در روز عاشورا می گوید: «در عاشورا جنگ تن به تن از بامداد تا ظهر ادامه داشت و تو گویی قضا و قدر تعمد داشت که آن روز، جنگ به آن شکل ادامه پیدا کند... که تا آخرین لحظه ناظر صحنه های از خود گذشتگی سربازان حسین و خود او بشوند و حتی اندکی از آن فاجعه ها از نظرشان محو نگردد».
در مورد علاقه ایرانیان و حمایت آن ها از امام حسین ، فریشلر به نقل از ابو علی سیمجور ذکر می کند که عده ای از ایرانیان کوفه به سوی قادسیه رفتند و به کربلا رسیدند... و خود را به امام حسین رساندند. حسین گفت : پس بدانید که من و کسانی که نسبت به من وفا دارند فردا به قتل خواهیم رسید و شما از راهی که آمده اید برگردید تا کشته نشوید... ایرانی ها گفتند: کشته شدن در راه تو برای ما سعادت است ... که بین (20 تا 30) نفر مرد ایرانی در کربلا ماندند و فقط اسم (برویج = پرویز) معلوم است .

 

 


همچنان که ذکر شد در این کتاب اسناد و مآخذ دقیقاًدرج نشده است و مورخان نیز در این مورد (شرکت ایرانیان در کربلا) سخنی ذکر نکرده اند که فریشلر در این مورد می گوید: «مورخان نام ایرانی ها را تعمداًذکر نکرده اند؛ زیرا خلفای عباسی با آن که به کمک ایرانی ها سر کار آمدند با ایرانی ها عداوت داشتند خلفای اموی نیز خونخوارترین افراد را مأمور اداره ایرانیان می نمودند و نمی توان تردید داشت که یکی از علل علاقه مندی ایرانیان به علی و فرزندانش ناشی از کینه بنی امیه به ایرانیان بود و علی (ع) و فرزندانش بر عکس بنی امیه به ایرانیان علاقه داشتند... مورخان به خاطر بیم از بنی امیه اسم ایرانیان را که از حسین حمایت کردند از قلم انداختند».


در این کتاب به شرکت (20 تا 30) ایرانی در کربلا و شهادت آن ها به نعمان بن ابی عبدالله و قاضی سعد الدین ابوالقاسم عبدالعزیز معروف به ابن براج استناد نموده است .
فریشلر معتقد است که کاروان حسین در کربلا حداکثر 200 نفر بوده و حال آن که حداکثر سپاه پیاده و سوار علیه امام سی هزار نفر بودند.
حماسه حسینی با توجه به مقایسه دو سپاه یکی از حماسه های رزمی بزرگ جهان است : «کشته شدن حسین و یارانش قطع نظر از هر نوع نظریه ایدئولوژی از لحاظ شجاعتی که از آن مرد (بزرگ ) و یارانش به ظهور رسید، یکی از حماسه های رزمی بزرگ جهان است آدمی وقتی نوشته مورخان را در خصوص روحیه حسین (ع) می خواند،حیرت می کند که آن مرد دارای چه ایمان و اراده ای بود که آن موقع از مشاهده سر شکافته و خونین پسرش (علی اکبر) ... گریه نکرد و ننالید و گفت خدایا این قربانی را در راه دین برحق خود، اسلام بپذیر.
به نظر می رسد که فریشلر به جای علی اصغر، علی اکبر را نوشته است .
چرا که پس از اصابت تیر حرمله بن کاهل اسدی به علی اصغر (ع) امام حسین (ع) خون او را به آسمان پاشید که حتی قطره ای از آن خون به زمین نیفتاد.
از نظر کورت فریشلر، نطق زینب در کوفه هم در مردم تأثیر نمود و هم روحیه نستوه و خلل ناپذیر او را نشان داد و هم جوابی دندان شکن در جمع به عبیدالله زیاد داد.
«نطق زینب در مردم خیلی اثر نمود... اولین بار بود که یک زن در کوفه ، با صدای بلند برای مردم نطق می کرد... از روزی که شهر کوفه از صدر اسلام بنا شد تا آن روز اتفاق نیفتاده بود... زنی که حرف می زد یک اسیر بود و نطق کردن یک مرد اسیر یک پدیده خارق العاده جلوه می نمود تا چه رسد به اینکه یک زن اسیر نطق نماید که ... ما عظمت خود را از دست نداده ایم ما از خانواده رسالت هستیم و مباهات می کنیم که مردان ما در راه حق کشته شده اند و ما اسیران رنج را جهت پیروی از حق تحمل می نماییم ... برادرم با جدش رسول الله در بهشت است ... ولی آن ها که برادرم را کشتند در این دنیا ملعون می شوند... در دنیای دیگر در قعر جهنم اند... »
به نوشته فریشلر، علی بن حسین (ع) (امام زین العابدین ) در دمشق بستر بیماری بود پزشکی ایرانی ـ که از پزشکان جندی شاپور به نام بختیشوع بود امام را معالجه کرد و تجویز دارو نمود.
و امام حسین در کربلا کمک ملائکه را نپذیرفت .

جبرئیل آمد که ای سلطان عشق                یکه تاز عرصه میدان عشق 
دارم از حق بر تو ای فرخ امام                      هم سلام و هم تحیت هم پیام 

که امام حسین (ع) جواب داد:

جبرئیلا رفتنت زینجا نکوست                       پرده کم شو در میان ما و دوست 
قصه کوته شمر ذی الجوشن رسید              گفتگو را آتش خرمن رسید... 

«عمان سامانی »


-----

----

جرج جرداق ، در مورد یزید و سرداران او چنین می نویسد:
«یزید وارث همه بدی های اسلاف خود بود و از آن ها نیز فزون داشت از هر نوع شرارت و فساد و اعمال شیطانی که دیگر مردمان بدکار و بی آبرو دارند یزید بهره گرفته بود، آن اندازه که یزید شیفته لذت و شهوت بود دیگران نبودند گویند در اسب دوانی خواست بر بوزینه (میمون ) سبقت جوید، از اسب افتاد و مرد. اگر به قول یزید، پدرش معاویه لشکری از عسل زهرآمیز داشت . یزید لشکر زهر ناب داشت در عصر او تعصب جاهلیت اموی کامل شد... کسی از اخلاق انسانی بی بهره تر از یزید نبود. همان که فاجعه کربلا را برپا کرد. هیچ کس در خلق انسانی کامل تر از حسین بن علی (ع) نبود که در آن واقعه شهید شد. در یزید همه صفات زشت و ننگین و ریاست طلبی و سودجویی و جلادان خون ریز و بی اراده وجود داشت .

 

 

 

در آن طرف ؛ یعنی فرزندان علی (ع) همه صفات عالی و ستوده انسانی خلق کریم و شجاعت و آزادگی و شهادت به کمال و تمام بود. حسین (ع) در شب آخر عمر به اصحاب اندکش گفت : از من جدا شوید و جان خود را حفظ کنید. اما اصحابش راضی نشدند مگر جان در راه او بدهند... مسلم بن عوسجه گفت : چگونه تو را رها کنم که حق تو را اداء نکرده ایم . با نیزه و شمشیر و سنگ با دشمن تو می جنگیم که وقتی او جان به جان آفرین تسلیم می نمود حبیب بن مظاهر گفت : ای مسلم در پی تو خواهم آمد که حر بن یزید ریاحی چون زشتی اعمال یزید و یاران او را با فضائل پسندیده حسین و جان نثاری اصحاب او را دید، دلش بیدار شد و از مناصب دنیا گذشت . یاران حسین شهادت در راه او را غایت شرف و مجد می دانستند.آسان ترین کار برای عبیدالله بن زیاد مثله کردن وکشتن بی سبب بود. شمر بن ذی الجوشن چون وحشی ترین حیوان ها بود و اسب ها بر جنازه شهیدان تازاند و بر کودکان خردسال ستم ها کردند و بدن شان قطعه قطعه کردند. چون امام مشتی آب از فرات برداشت حصین بن نمیر تیری به دهان حضرت زد. و قهقهه زد. عمربن سعد به دلیل پست و مقام ، لشگریان را گواه گرفت که او نخستین تیر را به جانب اولاد علی رها کرده است . مسلم بن عقبه اهل مدینه را ذبح نمود و سه روز شهر مدینه را بر لشکرش مباح ساخت ... »

مأموران یزید می گفتند در این کشتار سهم ما چقدر است اما یاران حسین می گفتند: اگر 70 (هفتاد) بار کشته شویم با تو هستیم .


-----

----

جستیس آ. راسل


جستیس شاعر انگلیسی به بی ادبی سپاه ستم پیشه یزید اشاره می کند و منظره غم انگیز آن را چنین می نویسد:
« آن ها دهان مبارک امام را با شلاق های خود نواختند. ای دهانی که من بارها مهبط ملائکه و هنگام طفولیت فروهشته بر لب پیامبر دیده ام ، ای بدنی که زیر پای ستوران خوار شدی . این همان بدن پاکی است که بینندگان را مسحور می کرد. خونی که از رگ های مبارکت ریخته و خشک شده ، معجونی آسمانی است که تا کنون هیچ سم اسبی با چنین رنگ الهی رنگ نشده است . ای زمین برهنه و بایر کربلا که در روی تو نه علفی است و نه چمنی ، برای ابد آهنگ حزن و آه بر تو پوشیده باد چون که در سرزمین تو بدن پاره مقدس پسر فاطمه (ع) افتاده است که روح خویش را به خدا تقدیم نمود.»

 

  

 


ای قوم در این عزا بگریید                بر کشته کربلا بگریید
دل خسته ماتم حسینید               ای خسته دلان هلا بگریید
تا روح که متصل به جسم است      از تن نشود جدا بگریید
بر جور و جفای آن جماعت              یک دم ز سر صفا بگریید
«سیف فرغانی »

----------------------
----------------------

اقبال لاهوری


از نویسندگان مذهبی و یا غیر مذهبی اهل سنت هم که بگذریم ، چهره زنده یاد علامه اقبال لاهوری در میان شاعران اهل سنت که به ستایش از امام حسین (ع) و نهضت عاشورا پرداخته ، بیشتر از همه می درخشد و این اثر بخشی بسیار شدید و عمیق ،نهضت عاشورا را در تفکر نوی سیاسی اهل سنت و هنر و ادبیات آنان نشان می دهد.

 

 


شاید اقبال در قرن اخیر بیش از هر شاعر اهل سنت دیگر، نهضت حسینی را با ملاحظاتی تفکرآمیز به ادب منظوم فارسی وارد کرده است . امام حسین از نظر اقبال ، یک شخص کامل برای برانگیختن و بیدار ساختن ملت های خوابیده مسلمان و نیز مبارزه مؤثر و شهادت فداکارانه اش ، تفسیر کننده رازهای پنهان قرآن می باشد.

هر که پیمان با هو الموجود بست                گردنش از بند هر معبود رست 
تیغ بهر عزت دین است و بس                     مقصد او حفظ آئین است و بس 
خون او تفسیر این اسرار کرد                       ملّت خوابیده را بیدار کرد
رمز قرآن از حسین آموختیم                        زآتش او شعله اندوختیم

و همچنین اقبال به مادران امروز توصیه می کند که فرزندانی حسین وار تربیت کنند.

هوشیار از دستبرد روزگار               گیر فرزندان خود در کنار
تا حسین (ع) شاخ تو بار آورد         موسم پیشین به گلزار آورد

برای اقبال امام حسین (ع) مرکز پرگار عشق و کاروان سالار عشق است .

مریم از یک نسبت عیسی عزیز      از سه نسبت حضرت زهرا(س) عزیز
مادر آن مرکز به کار عشق              مادر آن کاروان سالار عشق


-----------------

-----------------

مسیو ماربین آلمانی


مسیو ماربین آلمانی درباره حسین (ع) و هم چنین علل قیام آن حضرت و نتایج آن چنین می نویسد:
حسین بن علی نوه محمد (ص) که از دختر محبوبش فاطمه (س) متولد شده ، تنها کسی است که در چهارده قرن پیش در برابر حکومت جور و ظلم قد علم کرد، اخلاق و صفاتی که در دوران حکومت عرب پسندیده و قابل احترام بود در فرزند مولای متقیان مشاهده می شد، حسین شجاعت و دلاوری را از پدر خود به ارث برده بود به دستورها و احکام اسلام تسلط کاملی داشت در سخاوت و نیکوکاری نظیر نداشت در نطق و بیان زبردست بود و همه را مجذوب بیانات خود می ساخت ، مسلمانان جهان عقیده و اراده زائدالوصفی به حسین (ع) دارند و هر ساله در ماه معینی (ماه محرم ) برای او عزاداری می کنند، کتاب های بسیاری از فضائل و مناقب حسین (ع) توسط مسلمانان نوشته شده است و از ملکات حسنه و سجایای پسندیده او گفت و گو می شود.

 

 


موضوعی را که نمی توان نادیده گرفت این است که حسین (ع) اول شخص سیاستمداری بود که تا به امروز احدی چنین سیاست مؤثری اختیار ننموده است . تاریخ عاشورا کاملاً نشان می دهد که هیچ یک از شهیدان کربلا عمداًخود را به کشتن نداده اند، یعنی هر یک از کشته شدگان را دشمنان بر سر آنان تاخته و مظلومانه از پای در آورده اند وبه اندازه مظلومیتشان بر عظمت و بزرگی اسلام افزوده شده است ولی شهادت حسین ازهمه مهمتر و از روی دانش و بصیرت و سیاست انجام گرفت و این شهادت و شهامت درتاریخ بشریت نظیر نداشته است .

مهم ترین اثر این نهضت این بود که ریاست روحانی که در عوالم سیاست اهمیت شایانی داشت ، مجدداًبه دست بنی هاشم افتاد؛ و به ویژه در بازماندگان حسین مسلم گردید، چندی طول نکشید که (حکومت ) ظلم و جور معاویه و جانشینان او منهدم شد و کمتر از یک قرن قدرت از بنی امیه سلب گردید. منهدم شدن (قدرت ) از بنی امیه به قسمی شد که امروز نام و نشان از آنها نمودار نیست و اگر در متن کتاب های تاریخی نامی از این قوم ذکر شده در تعقیب آن هزاران نفرین و ناسزا نوشته شده و این نیست مگر به واسطه قیام حسین (ع) و یاران با وفای او.

 نوع مطلب : درس زندگی، مطالب مذهبی و پند آموز، 
برچسب ها : عاشورا، امام حسین و عاشورا، عاشورا از دیدگاه دانشنمندان غربی، گاندی و عاشورا،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
یکشنبه 29 مهر 1397 04:35 ق.ظ
Woah! I'm really digging the template/theme of this blog. It's simple,
yet effective. A lot of times it's challenging to get that
"perfect balance" between user friendliness and visual appearance.
I must say you have done a fantastic job with this.
Also, the blog loads super fast for me on Internet explorer.
Exceptional Blog!
چهارشنبه 11 مهر 1397 11:51 ق.ظ
I like the helpful info you provide in your articles.
I will bookmark your weblog and check again here regularly.
I'm quite sure I will learn many new stuff right here!

Best of luck for the next!
یکشنبه 8 مهر 1397 10:00 ب.ظ
This is my first time visit at here and i am really happy
to read everthing at alone place.
چهارشنبه 4 مهر 1397 03:50 ب.ظ
Hello, I desire to subscribe for this blog
to obtain most recent updates, thus where can i do it please help.
چهارشنبه 4 مهر 1397 08:02 ق.ظ
Remarkable! Its truly awesome post, I have got much clear idea on the topic of from this post.
سه شنبه 27 شهریور 1397 06:33 ب.ظ
Never ever toss water containers in bin, after usage.
You can be losing 25 cents.
سه شنبه 27 شهریور 1397 03:55 ب.ظ
As sߋon as I discovered this web site I went
on reddit to shaee some oof thee love wih them.
سه شنبه 27 شهریور 1397 11:10 ق.ظ
Golf rangefinders generally fall into two sorts, GPS (Global Positioning
System) or Laser Beam models, you will note both types in keeping use from the course, but what's the difference between these systems.
You want to purchase the rangefinder with bang for your buck - more useful features at the
reasonable price coupled with durability.

They are also super easy to use, just pull iit out your
bag, aim at your target and press some control with an accurate reading.
سه شنبه 27 شهریور 1397 10:14 ق.ظ
A number of the stories that they had to share with you had been also upsetting.
سه شنبه 27 شهریور 1397 12:38 ق.ظ
I always used to study piece of writing in news papers
but now as I am a user of web thus from now I am using net for articles, thanks to web.
شنبه 22 اردیبهشت 1397 10:16 ق.ظ
Gօod – I should certainly pronounce, impressed with your web site.
I had no trouble navigating through aⅼl the tabs and related info ended up being truly simple to
do to access. I recently foind what I hoped for
beore you know it iin the least. Reasonably unusuаl.
Iѕ liukely to appreciate it for those who add forums or something, site theme .
a tones way fߋor your cuѕtomer to commᥙnicate. Excellent
task.
دوشنبه 20 فروردین 1397 06:24 ب.ظ
Undoubtedly VoIP technology is now a lifesaver for smaller businesses and offered them the opportunity to compete
in the larger market paving way for growth!
دوشنبه 20 فروردین 1397 07:39 ق.ظ
Listed here is my most useful of the finest.
دوشنبه 20 فروردین 1397 05:28 ق.ظ
I've listed 25 Interesting factual statements about Mac Miller below!
جمعه 17 فروردین 1397 02:43 ب.ظ
Nicely, here is the harsh actuality. In most cases, your workload won't ever stop and also you..
I made my own for my wedding ceremony.
پنجشنبه 16 فروردین 1397 10:33 ب.ظ
Upon first glance, Singaporean designer Soo Kyung Bae's jewellery line, TGap
Jewellry, looks completely legit (and quite unsettling).
چهارشنبه 15 فروردین 1397 08:56 ق.ظ
Have actually been taking little over a month.
سه شنبه 14 فروردین 1397 05:19 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
سه شنبه 14 فروردین 1397 12:00 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
سه شنبه 14 فروردین 1397 11:39 ق.ظ
You'll find nothing even worse than a wobbly bench if you are trying to rekey
hair. Make it degree for similar reason.
دوشنبه 30 مرداد 1396 05:36 ب.ظ
I am actually thankful to the owner of this website who has
shared this fantastic article at at this place.
دوشنبه 9 مرداد 1396 03:58 ب.ظ
I'm really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it
is rare to see a great blog like this one nowadays.
شنبه 31 تیر 1396 04:25 ب.ظ
Hello, its good paragraph regarding media print, we all know media is a great source of facts.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:00 ق.ظ
I seriously love your blog.. Very nice colors & theme. Did you develop this amazing site yourself?
Please reply back as I'm planning to create my own blog and would love to find
out where you got this from or what the theme is called. Kudos!
دوشنبه 28 فروردین 1396 10:27 ب.ظ
Truly when someone doesn't be aware of then its up to other visitors that they will assist, so here it takes
place.
سه شنبه 15 فروردین 1396 10:06 ق.ظ
I absolutely love your blog.. Excellent colors & theme.
Did you build this web site yourself? Please reply back as I'm looking to create my own site and would like to learn where you got
this from or exactly what the theme is called. Cheers!
یکشنبه 13 فروردین 1396 01:25 ب.ظ
Having read this I believed it was rather enlightening.
I appreciate you spending some time and effort
to put this article together. I once again find myself personally
spending way too much time both reading and commenting.
But so what, it was still worth it!
سه شنبه 21 آذر 1391 09:58 ب.ظ
سلام میشه ب من یوزو پسوردمو بدی؟
البته اگ امکانش هست و دوس داری .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی