وبلاگ گروهی دانشجویان شهرستان لامرد
اتاق فکر ِ دانشجویان !
درباره وبلاگ


فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِى فِى قَلْبِهِ مَرَضٌ وَ قُلْنَ قَوْلًا مَّعْرُوفًا)
«به گونه ای هوس انگیز سخن نگویید تا بیمار دلی در شما طمع نکند، و به گونه ای شایسته و معمولی سخن بگویید.»

آیه قرآن ِ ... خوب ؟ فقط و فقط وفقط از بحث لهو بپرهیزید ... اینجایی ما انعطاف به خرج دادیم و از خواهران و برادران در کنار هم برای نویسندگی استفاده کردیم .

انشالله همه رعایت کنن که اگر احساس شود وبلاگ به سمت ِ لهو و بیهودگی میرود بدون شک وبلاگ تعطیل میشود .... پیشاپیش از اینکه قوانین رو رعایت میکنید ممنونم .

مدیر وبلاگ : ابوالفضل ابراهیمی
نظرسنجی
سلام ! وبلاگ چطور بود ؟

لینک کامل نظرات خارجی ها در مورد عاشورا اینجاس :»کلـــــــــــــــیک کنید ! 


موریس دو کبری 

مورخ اروپایی در مورد کسانی که به عزاداری امام حسین پس از قرن ها خرده می گیرند، می گوید:
«اگر تاریخ نویسان ما حقیقت ِ روزِ عاشورا را درک می کردند، این عزاداری را غیر عادی نمی پنداشتند. پیروان حسین (ع) به واسطه عزاداری به امام می دانند که زبونی و پستی و زیر دستی و استعمار و استثمار را نباید قبول کنند؛ زیرا شعار امام و پیشوای آنان تن ندادن به ظلم و ستم بود. حسین در راه شرف و ناموس و مردم و بزرگی مقام و مرتبه اسلام از جان و مال و فرزند گذشت و زیر بار استعمار و ماجراجویی های یزید نرفت . پس بیایید ما هم شیوه او را سرمشق خود قرار داده و از ظلم یزیدیان ، بیگانگان خلاصی یافته و مرگ با عزت را بر زندگی با ذلت ترجیح دهیم ، و این است خلاصه تعالیم اسلام . ملتی که از گهواره تا گور تعلیماتش چنین است ، پیداست دارای چه مقام و مرتبتی خواهد بود چنین ملتی دارای هر گونه شرف و افتخار هست چون همه سرباز حقیقت و عزت و شرافت اند».

 

 


درس آزادی به دنیا داد رفتار حسین                         بذر همت در جهان افشاند افکار حسین 
حق و باطل را به خون خویش کرد از هم جدا             آری آری تا ابد بر جاست آثار حسین 
گر نداری دین به عالم لااقل آزاده باش                       این کلام نغز می باشد ز گفتار حسین 

«فضل الله صلواتی »

بولس سلامه 
بولس سلامه حقوق دان و نویسنده مسیحی بیروتی می گوید:
«شب هایی که بیدار بودم و با درد و رنج می گذراندم و افکار و تخیلاتم مرا به یاد گذشتگان کشاند و در تاریخ گذشته دو شهید بزرگ امام علی (ع) و سپس امام حسین را به یاد من آورد، یک بار به مدت طولانی در علاقه به آن دو بزرگوار گریستم ، سپس شعر علی و حسین سروده ام ».


باقی نظرات در ادامه مطلب ...

کورت فریشلر آلمانی در مورد امام حسین ، کتاب «امام حسین و ایرانیان » را نوشته است . فریشلر در این کتاب اسناد و مدارک را دقیقاًثبت نکرده است و به حضور نماینده امام در ایران «شهر ری » و آشنایی کم و بیش امام حسین به زبان فارسی و علاقه متقابل امام و ایرانیان ، و حرکت امام حسین از مکه به کربلا و فعالیت مسلم بن عقیل در کوفه و حادثه کربلا و اوضاع ایران و تأثیر خون حسین و نفرین زینب (س) در سقوط اموی اشاره نموده است .
کورت فریشلر طرفداری کارگر ایرانی در کوفه به نام عباس بذائی (اردبیلی ) از مسلم بن عقیل و کشته شدن او توسط سربازان محمد ابن اشعث را ذکر نموده فریشلر در مورد جنگ تن به تن در روز عاشورا می گوید: «در عاشورا جنگ تن به تن از بامداد تا ظهر ادامه داشت و تو گویی قضا و قدر تعمد داشت که آن روز، جنگ به آن شکل ادامه پیدا کند... که تا آخرین لحظه ناظر صحنه های از خود گذشتگی سربازان حسین و خود او بشوند و حتی اندکی از آن فاجعه ها از نظرشان محو نگردد».
در مورد علاقه ایرانیان و حمایت آن ها از امام حسین ، فریشلر به نقل از ابو علی سیمجور ذکر می کند که عده ای از ایرانیان کوفه به سوی قادسیه رفتند و به کربلا رسیدند... و خود را به امام حسین رساندند. حسین گفت : پس بدانید که من و کسانی که نسبت به من وفا دارند فردا به قتل خواهیم رسید و شما از راهی که آمده اید برگردید تا کشته نشوید... ایرانی ها گفتند: کشته شدن در راه تو برای ما سعادت است ... که بین (20 تا 30) نفر مرد ایرانی در کربلا ماندند و فقط اسم (برویج = پرویز) معلوم است .

 

 


همچنان که ذکر شد در این کتاب اسناد و مآخذ دقیقاًدرج نشده است و مورخان نیز در این مورد (شرکت ایرانیان در کربلا) سخنی ذکر نکرده اند که فریشلر در این مورد می گوید: «مورخان نام ایرانی ها را تعمداًذکر نکرده اند؛ زیرا خلفای عباسی با آن که به کمک ایرانی ها سر کار آمدند با ایرانی ها عداوت داشتند خلفای اموی نیز خونخوارترین افراد را مأمور اداره ایرانیان می نمودند و نمی توان تردید داشت که یکی از علل علاقه مندی ایرانیان به علی و فرزندانش ناشی از کینه بنی امیه به ایرانیان بود و علی (ع) و فرزندانش بر عکس بنی امیه به ایرانیان علاقه داشتند... مورخان به خاطر بیم از بنی امیه اسم ایرانیان را که از حسین حمایت کردند از قلم انداختند».


در این کتاب به شرکت (20 تا 30) ایرانی در کربلا و شهادت آن ها به نعمان بن ابی عبدالله و قاضی سعد الدین ابوالقاسم عبدالعزیز معروف به ابن براج استناد نموده است .
فریشلر معتقد است که کاروان حسین در کربلا حداکثر 200 نفر بوده و حال آن که حداکثر سپاه پیاده و سوار علیه امام سی هزار نفر بودند.
حماسه حسینی با توجه به مقایسه دو سپاه یکی از حماسه های رزمی بزرگ جهان است : «کشته شدن حسین و یارانش قطع نظر از هر نوع نظریه ایدئولوژی از لحاظ شجاعتی که از آن مرد (بزرگ ) و یارانش به ظهور رسید، یکی از حماسه های رزمی بزرگ جهان است آدمی وقتی نوشته مورخان را در خصوص روحیه حسین (ع) می خواند،حیرت می کند که آن مرد دارای چه ایمان و اراده ای بود که آن موقع از مشاهده سر شکافته و خونین پسرش (علی اکبر) ... گریه نکرد و ننالید و گفت خدایا این قربانی را در راه دین برحق خود، اسلام بپذیر.
به نظر می رسد که فریشلر به جای علی اصغر، علی اکبر را نوشته است .
چرا که پس از اصابت تیر حرمله بن کاهل اسدی به علی اصغر (ع) امام حسین (ع) خون او را به آسمان پاشید که حتی قطره ای از آن خون به زمین نیفتاد.
از نظر کورت فریشلر، نطق زینب در کوفه هم در مردم تأثیر نمود و هم روحیه نستوه و خلل ناپذیر او را نشان داد و هم جوابی دندان شکن در جمع به عبیدالله زیاد داد.
«نطق زینب در مردم خیلی اثر نمود... اولین بار بود که یک زن در کوفه ، با صدای بلند برای مردم نطق می کرد... از روزی که شهر کوفه از صدر اسلام بنا شد تا آن روز اتفاق نیفتاده بود... زنی که حرف می زد یک اسیر بود و نطق کردن یک مرد اسیر یک پدیده خارق العاده جلوه می نمود تا چه رسد به اینکه یک زن اسیر نطق نماید که ... ما عظمت خود را از دست نداده ایم ما از خانواده رسالت هستیم و مباهات می کنیم که مردان ما در راه حق کشته شده اند و ما اسیران رنج را جهت پیروی از حق تحمل می نماییم ... برادرم با جدش رسول الله در بهشت است ... ولی آن ها که برادرم را کشتند در این دنیا ملعون می شوند... در دنیای دیگر در قعر جهنم اند... »
به نوشته فریشلر، علی بن حسین (ع) (امام زین العابدین ) در دمشق بستر بیماری بود پزشکی ایرانی ـ که از پزشکان جندی شاپور به نام بختیشوع بود امام را معالجه کرد و تجویز دارو نمود.
و امام حسین در کربلا کمک ملائکه را نپذیرفت .

جبرئیل آمد که ای سلطان عشق                یکه تاز عرصه میدان عشق 
دارم از حق بر تو ای فرخ امام                      هم سلام و هم تحیت هم پیام 

که امام حسین (ع) جواب داد:

جبرئیلا رفتنت زینجا نکوست                       پرده کم شو در میان ما و دوست 
قصه کوته شمر ذی الجوشن رسید              گفتگو را آتش خرمن رسید... 

«عمان سامانی »


-----

----

جرج جرداق ، در مورد یزید و سرداران او چنین می نویسد:
«یزید وارث همه بدی های اسلاف خود بود و از آن ها نیز فزون داشت از هر نوع شرارت و فساد و اعمال شیطانی که دیگر مردمان بدکار و بی آبرو دارند یزید بهره گرفته بود، آن اندازه که یزید شیفته لذت و شهوت بود دیگران نبودند گویند در اسب دوانی خواست بر بوزینه (میمون ) سبقت جوید، از اسب افتاد و مرد. اگر به قول یزید، پدرش معاویه لشکری از عسل زهرآمیز داشت . یزید لشکر زهر ناب داشت در عصر او تعصب جاهلیت اموی کامل شد... کسی از اخلاق انسانی بی بهره تر از یزید نبود. همان که فاجعه کربلا را برپا کرد. هیچ کس در خلق انسانی کامل تر از حسین بن علی (ع) نبود که در آن واقعه شهید شد. در یزید همه صفات زشت و ننگین و ریاست طلبی و سودجویی و جلادان خون ریز و بی اراده وجود داشت .

 

 

 

در آن طرف ؛ یعنی فرزندان علی (ع) همه صفات عالی و ستوده انسانی خلق کریم و شجاعت و آزادگی و شهادت به کمال و تمام بود. حسین (ع) در شب آخر عمر به اصحاب اندکش گفت : از من جدا شوید و جان خود را حفظ کنید. اما اصحابش راضی نشدند مگر جان در راه او بدهند... مسلم بن عوسجه گفت : چگونه تو را رها کنم که حق تو را اداء نکرده ایم . با نیزه و شمشیر و سنگ با دشمن تو می جنگیم که وقتی او جان به جان آفرین تسلیم می نمود حبیب بن مظاهر گفت : ای مسلم در پی تو خواهم آمد که حر بن یزید ریاحی چون زشتی اعمال یزید و یاران او را با فضائل پسندیده حسین و جان نثاری اصحاب او را دید، دلش بیدار شد و از مناصب دنیا گذشت . یاران حسین شهادت در راه او را غایت شرف و مجد می دانستند.آسان ترین کار برای عبیدالله بن زیاد مثله کردن وکشتن بی سبب بود. شمر بن ذی الجوشن چون وحشی ترین حیوان ها بود و اسب ها بر جنازه شهیدان تازاند و بر کودکان خردسال ستم ها کردند و بدن شان قطعه قطعه کردند. چون امام مشتی آب از فرات برداشت حصین بن نمیر تیری به دهان حضرت زد. و قهقهه زد. عمربن سعد به دلیل پست و مقام ، لشگریان را گواه گرفت که او نخستین تیر را به جانب اولاد علی رها کرده است . مسلم بن عقبه اهل مدینه را ذبح نمود و سه روز شهر مدینه را بر لشکرش مباح ساخت ... »

مأموران یزید می گفتند در این کشتار سهم ما چقدر است اما یاران حسین می گفتند: اگر 70 (هفتاد) بار کشته شویم با تو هستیم .


-----

----

جستیس آ. راسل


جستیس شاعر انگلیسی به بی ادبی سپاه ستم پیشه یزید اشاره می کند و منظره غم انگیز آن را چنین می نویسد:
« آن ها دهان مبارک امام را با شلاق های خود نواختند. ای دهانی که من بارها مهبط ملائکه و هنگام طفولیت فروهشته بر لب پیامبر دیده ام ، ای بدنی که زیر پای ستوران خوار شدی . این همان بدن پاکی است که بینندگان را مسحور می کرد. خونی که از رگ های مبارکت ریخته و خشک شده ، معجونی آسمانی است که تا کنون هیچ سم اسبی با چنین رنگ الهی رنگ نشده است . ای زمین برهنه و بایر کربلا که در روی تو نه علفی است و نه چمنی ، برای ابد آهنگ حزن و آه بر تو پوشیده باد چون که در سرزمین تو بدن پاره مقدس پسر فاطمه (ع) افتاده است که روح خویش را به خدا تقدیم نمود.»

 

  

 


ای قوم در این عزا بگریید                بر کشته کربلا بگریید
دل خسته ماتم حسینید               ای خسته دلان هلا بگریید
تا روح که متصل به جسم است      از تن نشود جدا بگریید
بر جور و جفای آن جماعت              یک دم ز سر صفا بگریید
«سیف فرغانی »

----------------------
----------------------

اقبال لاهوری


از نویسندگان مذهبی و یا غیر مذهبی اهل سنت هم که بگذریم ، چهره زنده یاد علامه اقبال لاهوری در میان شاعران اهل سنت که به ستایش از امام حسین (ع) و نهضت عاشورا پرداخته ، بیشتر از همه می درخشد و این اثر بخشی بسیار شدید و عمیق ،نهضت عاشورا را در تفکر نوی سیاسی اهل سنت و هنر و ادبیات آنان نشان می دهد.

 

 


شاید اقبال در قرن اخیر بیش از هر شاعر اهل سنت دیگر، نهضت حسینی را با ملاحظاتی تفکرآمیز به ادب منظوم فارسی وارد کرده است . امام حسین از نظر اقبال ، یک شخص کامل برای برانگیختن و بیدار ساختن ملت های خوابیده مسلمان و نیز مبارزه مؤثر و شهادت فداکارانه اش ، تفسیر کننده رازهای پنهان قرآن می باشد.

هر که پیمان با هو الموجود بست                گردنش از بند هر معبود رست 
تیغ بهر عزت دین است و بس                     مقصد او حفظ آئین است و بس 
خون او تفسیر این اسرار کرد                       ملّت خوابیده را بیدار کرد
رمز قرآن از حسین آموختیم                        زآتش او شعله اندوختیم

و همچنین اقبال به مادران امروز توصیه می کند که فرزندانی حسین وار تربیت کنند.

هوشیار از دستبرد روزگار               گیر فرزندان خود در کنار
تا حسین (ع) شاخ تو بار آورد         موسم پیشین به گلزار آورد

برای اقبال امام حسین (ع) مرکز پرگار عشق و کاروان سالار عشق است .

مریم از یک نسبت عیسی عزیز      از سه نسبت حضرت زهرا(س) عزیز
مادر آن مرکز به کار عشق              مادر آن کاروان سالار عشق


-----------------

-----------------

مسیو ماربین آلمانی


مسیو ماربین آلمانی درباره حسین (ع) و هم چنین علل قیام آن حضرت و نتایج آن چنین می نویسد:
حسین بن علی نوه محمد (ص) که از دختر محبوبش فاطمه (س) متولد شده ، تنها کسی است که در چهارده قرن پیش در برابر حکومت جور و ظلم قد علم کرد، اخلاق و صفاتی که در دوران حکومت عرب پسندیده و قابل احترام بود در فرزند مولای متقیان مشاهده می شد، حسین شجاعت و دلاوری را از پدر خود به ارث برده بود به دستورها و احکام اسلام تسلط کاملی داشت در سخاوت و نیکوکاری نظیر نداشت در نطق و بیان زبردست بود و همه را مجذوب بیانات خود می ساخت ، مسلمانان جهان عقیده و اراده زائدالوصفی به حسین (ع) دارند و هر ساله در ماه معینی (ماه محرم ) برای او عزاداری می کنند، کتاب های بسیاری از فضائل و مناقب حسین (ع) توسط مسلمانان نوشته شده است و از ملکات حسنه و سجایای پسندیده او گفت و گو می شود.

 

 


موضوعی را که نمی توان نادیده گرفت این است که حسین (ع) اول شخص سیاستمداری بود که تا به امروز احدی چنین سیاست مؤثری اختیار ننموده است . تاریخ عاشورا کاملاً نشان می دهد که هیچ یک از شهیدان کربلا عمداًخود را به کشتن نداده اند، یعنی هر یک از کشته شدگان را دشمنان بر سر آنان تاخته و مظلومانه از پای در آورده اند وبه اندازه مظلومیتشان بر عظمت و بزرگی اسلام افزوده شده است ولی شهادت حسین ازهمه مهمتر و از روی دانش و بصیرت و سیاست انجام گرفت و این شهادت و شهامت درتاریخ بشریت نظیر نداشته است .

مهم ترین اثر این نهضت این بود که ریاست روحانی که در عوالم سیاست اهمیت شایانی داشت ، مجدداًبه دست بنی هاشم افتاد؛ و به ویژه در بازماندگان حسین مسلم گردید، چندی طول نکشید که (حکومت ) ظلم و جور معاویه و جانشینان او منهدم شد و کمتر از یک قرن قدرت از بنی امیه سلب گردید. منهدم شدن (قدرت ) از بنی امیه به قسمی شد که امروز نام و نشان از آنها نمودار نیست و اگر در متن کتاب های تاریخی نامی از این قوم ذکر شده در تعقیب آن هزاران نفرین و ناسزا نوشته شده و این نیست مگر به واسطه قیام حسین (ع) و یاران با وفای او.

 نوع مطلب : درس زندگی، مطالب مذهبی و پند آموز، 
برچسب ها : عاشورا، امام حسین و عاشورا، عاشورا از دیدگاه دانشنمندان غربی، گاندی و عاشورا،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
دوشنبه 11 فروردین 1399 05:15 ق.ظ
vardenafil 20mg https://vardenafilaxrg.com/ - vardenafil doses vardenafil 40 mg <a href="https://vardenafilaxrg.com/#">vardenafil 40mg</a> vardenafil 20mg tab
جمعه 23 اسفند 1398 03:47 ب.ظ
I was wondering if you ever considered changing the structure of your website?
Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you
could a little more in the way of content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures.
Maybe you could space it out better?
سه شنبه 20 اسفند 1398 05:39 ب.ظ
female viagra https://sophiapharmsd.com/ - viagra generic canadian viagra <a href="https://sophiapharmsd.com/#">cheap viagra</a> how to get viagra
چهارشنبه 7 اسفند 1398 05:19 ب.ظ
quicken loans cash reserves http://quickloansrgl.com/ - m lhuillier quick cash loan philippines quick cash loans low interest <a href="http://quickloansrgl.com/#">quick legit payday loans</a> quick cash loans 1 hour
سه شنبه 6 اسفند 1398 08:39 ب.ظ
advance payday loan http://paydayloanvdu.com/ - cash payday loan ace payday loan <a href="http://paydayloanvdu.com/#">bad credit payday loan lenders</a> online payday loan no fax
پنجشنبه 1 اسفند 1398 03:56 ب.ظ
Howdy! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any tips?
چهارشنبه 23 بهمن 1398 03:07 ق.ظ
Cardura http://meloxicammobicxn.com/ - Noroxin Super P-Force <a href="http://meloxicammobicxn.com/#">Hytrin</a> Malegra FXT
جمعه 18 بهمن 1398 05:27 ب.ظ
Hello to every one, it's actually a pleasant for
me to go to see this site, it includes precious Information.
پنجشنبه 17 بهمن 1398 07:05 ب.ظ
Post writing is also a fun, if you be acquainted with after that you
can write or else it is difficult to write.
شنبه 12 بهمن 1398 06:59 ق.ظ
Only wanna comment that you have a very nice website,
I enjoy the style it actually stands out.
پنجشنبه 26 دی 1398 07:44 ق.ظ
Great website! It looks really professional! Sustain the great job!


http://lumparland.com/ http://erectionpills.space/ http://bkproma.it/ http://cuberun.org/ http://t-booster.org/
چهارشنبه 25 دی 1398 11:45 ق.ظ
Neat page, Preserve the wonderful job. Thank you so much.


http://t-booster.org/ http://studentvoicei.org/ http://allargamentodelpeneit.ovh/ http://www.swift-italia.it/ http://dg-local.co.uk/
دوشنبه 23 دی 1398 04:41 ب.ظ
Thanks, this website is very useful.
http://fr.t-booster.org/ http://inthewoodonline.com/ http://fr.testosteron.space/ http://de.t-booster.org/ http://umbb-handball.fr/
دوشنبه 23 دی 1398 12:23 ب.ظ
The stuff is quite fascinating.
http://de.t-booster.org/ http://www.swift-italia.it/ http://fr.t-booster.org/ http://manga-x.org/ http://naturarte.it/
شنبه 14 دی 1398 08:59 ب.ظ
Passion the site-- very individual pleasant and whole lots
to see!
https://www.telewizjamazury.pl https://metropoliabydgoska.pl https://orzesze.com.pl https://www.praca-biznes.pl https://www.pewnybiznes.info
پنجشنبه 12 دی 1398 04:12 ق.ظ
The knowledge is rather important.
https://metropoliabydgoska.pl https://iotwock.info https://www.korsosanockie.pl http://koscierski.info https://www.polskapraca.info
چهارشنبه 11 دی 1398 10:52 ب.ظ
Unbelievably user pleasant site. Tremendous details readily available
on couple of gos to.
https://infoskierniewice.pl https://www.mojebielsko.pl https://www.placpigal.pl https://wodzislaw.com.pl https://www.lubelska.tv
چهارشنبه 11 دی 1398 05:33 ب.ظ
Thanks very practical. Will share site with my friends.


https://www.ta-praca.pl https://esopot.pl https://www.pilska.tv http://www.kurier-lokalny.com https://www.kariera24.info
سه شنبه 10 دی 1398 02:24 ب.ظ
You should be a part of a contest for one of the best blogs online.
I will recommend this web site!
شنبه 7 دی 1398 11:51 ب.ظ
I delight in the knowledge on your site. Regards!
پنجشنبه 5 دی 1398 06:47 ب.ظ
Surprisingly individual friendly site. Astounding
information available on few clicks on.
peni normali dimensioni mi deseo come cambiare grandezza
icone desktop windows 10 letra mi deseo esercizi posturali per allungare la schiena
جمعه 8 آذر 1398 02:12 ق.ظ
Let me reveal you in my testimonial of NewULife.
پنجشنبه 7 آذر 1398 05:06 ب.ظ
They have items to market or solutions to supply.
پنجشنبه 7 آذر 1398 02:49 ب.ظ
They have items to market or services to use.
پنجشنبه 7 آذر 1398 02:46 ب.ظ
Authentic HGH Benefits (NewULife Hgh Gel Not Tested Yet).
پنجشنبه 7 آذر 1398 12:38 ب.ظ
NewULife Ranks. Invite to my NewUlife Review.
پنجشنبه 7 آذر 1398 09:43 ق.ظ
An artificial USP human growth hormone (somatropin).
پنجشنبه 7 آذر 1398 04:46 ق.ظ
Genuine HGH Advantages (NewULife Hgh Gel Not
Checked Yet).
پنجشنبه 7 آذر 1398 01:27 ق.ظ
XYGENYX, a licensing firm for FDA-registered products.
پنجشنبه 7 آذر 1398 12:27 ق.ظ
They have items to offer or services to provide.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو